Tiuhti ja Viuhti

Tiuhti ja Viuhti etsivät omaa kotia!

Kaksikko loukutettiin populaatiosta lokakuun alkupuolella noin 6-8 viikon ikäisinä ja ovat siitä lähtien eläneet sijaiskodissa. Uudet tuttavuudet saattavat jännittää hetken, mutta kalkkunaleikkeleen tuoksun leijaillessa ilmassa ei heidän seuraansa tarvitse kauaa odottaa.

Tiuhti on kesy ja rapsutuksia rakastava kaunis pieni tyttö. Hän rakastaa keppileluilla leikittämistä ja heitettyjen pallojen perässä juoksemista. Ei ole poissuljettua sekään, että eteen saattunut irtopallo saa kyytiä ilman syytäkään.

Viuhti on reipas poika, joka on mielellään mukana lähes jokaisessa arjen askareessa niin vessakäynneissä kuin myös ulko- ovella lähtiessäkin ilmoittautumassa mukaan. Viuhti on hyvin leikkisä ja yleensä ensimmäisenä keppilelun sulissa kiinni – ja kiinni pysyykin pitkästi vielä sen jälkeenkin kun kunto on loppunut. Hän arastelee hieman vielä kosketusta, mutta puskee vauhtiin päästyään kättä vasten kovaäänisesti kehräten ja ajoittain heittäytyy lattialle täysin rapsutettavaksi.

Tiuhti ja Viuhti etsivät yhteistä loppuelämän kotia. He ovat sisäsiistejä ja syöneet monipuolisesti erilaisia ruokia. Yhdessä heidän kanssaan on majailleet sijaiskodit omat kissat, joten he tulevat toimeen myös muiden kissojen kanssa.

*****

Kaikki kissamme adoptoidaan ainoastaan sisäkissoiksi. Kissat adoptoidaan leikattuina, madotettuina, rokotettuina, sirutettuina (siru rekisteröity turvasiru.fi -palveluun) sekä Fiv- ja FELV-testattuina. Huomioithan myös, että yhdistyksemme eläimiin tulee käydä aina tutustumassa paikan päällä ennen mahdollisen adoptioprosessin etenemistä.

Kiinnostuitko? Täytä hakemus ja olemme yhteydessä sinuun. Kiitos kärsivällisyydestä!